KONYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +9 0543 769 10 18

Etkinlikler

Zaladın Köyü

Hadim Zaladın Köyünün Kurucularından Birisi Bizim Köylü

- +
Hadim Zaladın Köyünün Kurucularından Birisi Bizim Köylü

Hadim Zaladın Köyünün Kurucularından Birisi Bizim Köylü

Köy Muhtarı Yusuf Şahin ve Dernek Başkanı Mustafa Özyer ile Ali Koç, Yaşar Şahin, Mustafa Şahin, Naci Eryiğit, Şemsettin Çetin ve Fahrettin Özdemir’den oluşan heyet Hadim İlçesine bağlı Selahattin Köyü’nü (Zaladın) ziyaret ettiler.

Zaladın Köyü Muhtarı Ali Doksan’dan oluşan heyet Konya’dan Köyümüz adına giden heyeti karşıladı. Yapılan sohbet ve tarihsel araştırmaların sonunda Hadim Zaladın Köyünün kurucularından birisinin Selçuklu İlçesine bağlı Zaladın köyünden gittiği ortaya çıktı.

1900 yılında ibadete açılan Zaladın Köyü Camiinde öğle namazını kılan heyet, daha sonra köy muhtarının evine geçti. Muhtar Ali Doksan ile Ahmet Çamur, Ali Osman Parlayıcı, Bayram Temel, Durmuş Ali Yeşil ve İsmail Temel’den oluşan heyetle tanışma ve kaynaşma sohbetleri yaptılar. Muhtar Ali Doksan geçmişlerde köyümüzün hane sayısı yüze kadar ulaştığını, yoğun göçlerden sonra şuan 28 hane ve yüz nüfusunun olduğunu söyledi. Köyün en yaşlısı ve yanaşıklar sülalesinden olan Ahmet Çamur köyün kuruluşunun üç aile tarafından olduğunu aktardı. O kurucular ise, yakın köylerden olan bir kısmı Mustafa’lardan olduğunu, bir kısmı Örene’den olduğunu ve bir kişinin de Konya Zaladın Köyünden geldiğini söyledi.

Köyde olan sülaleler; Doksanlar, Çakallar, Hacıağalar, Abdullar, Arifler, Nurular, Şatırlar, Hatıplar, Hacı Mustafalar, Hüseyin Onbaşılar, Yeşiller, Tangırlar ve Sarı Ustalardır.

Köydeki Soy İsimler ise, Doksan, Oğuz, Öztaş, Çiçek, Çiçekçi, Erkek, Ayçeken, Zorlu, Parlayıcı, Ulaş, Aytemur, Öztekin, Odacı, Yeşil, Temel ve Ünallar’dır.

Köy Muhtarı Yusuf Şahin ve Dernek Başkanı Mustafa Özyer ile Ali Koç, Yaşar Şahin, Mustafa Şahin, Naci Eryiğit, Şemsettin Çetin ve Fahrettin Özdemir’den oluşan heyet 25 Şubat 2018 Pazar günü Hadim İlçesine bağlı Selahattin Köyü’ne (Zaladın) gerçekleştirdikleri ziyarette çok iyi karşılandıklarını ve ağırlandıklarını belirten Dernek Başkanı Mustafa Özyer, Zaladın Köyü Muhtarı Ali Doksan’ı, köy heyetini ve köyün tamamını en kısa zamanda köyümüze davet ediyoruz dedi.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.