KONYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +9 0543 769 10 18

Haberler

Zaladın Köyü

Hayri Beslenti “Öğrencilerimin Duasını Alıyorum”

- +
Hayri Beslenti “Öğrencilerimin Duasını Alıyorum”

İhtilalin olduğu 1980’li yıllarda insan eğitmek ve öğrenci yetiştirmek oldukça zordu. O dönemin çocuklarını geleceğin inançlı, saygılı, başarılı ve cesaretli birer Çiftçi, İmam Hatip, Devlet Adamı, Esnaf ve bilinçli bir Anne ve Baba olarak yetiştirmek üzere 25 yaşında genç, heyecanlı ve eğitim konusunda gerekli donanıma sahip olan Hayri Beslenti, Milli Eğitim Bakanlığının atama kararnamesiyle Selahattin Köyü İlkokuluna 1978 yılında atanır. Köy yoksulluk içerisinde ve okula devam etmekte olan öğrencilerde bilgi yoksulu olarak karşılaşınca çok şaşırır. Bir taraftan Köy halkıyla birlik ve beraberlik olabilmenin yollarını ararken, diğer taraftan da öğrencilerin kültür ve bilgi sahibi olmanın yanı sıra sosyalleşmeleri konusunda da tüm gayretlerini sarf ederek olanca gücüyle gece gündüz çalışır.

Köydeki hasta olanların dertlerine derman olma yollarını ararken, Köy Muhtarı Rahmetli Mustafa Yavuzyiğit ve Mustafa Şahin ile Köy İmam Hatibi Rahmetli Satılmış Özyer’le ittifaklı çalışmalar yaparak devlet hizmetlerini de daha etkili bir şekilde yürümesine katkı sağlar. Yapmış olduğu çalışmaların karşılığını bir bir görmeye başlayan Hayri Öğretmen, öğrencilerin eğitim ve öğretimine de son derece önem vererek sınıf içerisinde ve açık havada ilgili araç ve gereçlerle uygulamalı olarak dersler konusunda, sosyal yaşam ve hayata hazırlama ile ilgili olarak ta kır gezileri, komşu köylerdeki öğrencilerle kaynaşmanın sağlanması açısında tüm öğrencileri ilgili köylere götürerek ve o köyleri Selahattin Köyüne davet ederek birlik ve beraberlik ruhunun yerleşmesini öğrencilerine nakşetti. Tüm sınıflarla ve öğrencilerle tek tek ilgilenmeye özen gösterdi. İhtilalin olduğu 1980 yılında demokrasinin yerleşmesine adeta adım atar gibi bir davranışta bulundu ve tüm okul öğrencilerine bir oylama yaptırarak Okul Başkanının seçilmesini sağladı.

ALİ KOÇ “İHTİLALDE DEMOKRASİ SEÇİMİNİ KAZANDI”

Yapılan okul başkanlığı seçimine adaylıklarını açıklayan öğrencilerden biriside Ali Koç’tu. Seçim sonunda ise diğer adaylara büyük fark atarak seçimi kazanan Ali Koç, darbelerin ve ihtilalin olduğu yıla bir örnek teşkil etmesi açısından öğrencilerin demokratik haklarını kullanarak seçim yapmaları oldukça büyük bir anlam taşımaktadır.

İhtilalin demokrasi seçimini kazanarak okul başkanlığına seçilen Ali Koç iki yıl görevini başarılı bir şekilde yaptı ve okuldan mezun oldu. Öğretmen Hayri Beslenti’nin mezun ettiği öğrencilerin bir çoğu şuan İmam Hatip olarak görev yapmaktadırlar. Bu öğrencilerinden biri olan Ali Koç, 23 yıldır Din Görevlisi olarak çalışmakta olup, Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı olan Diyanet-Sen Konya Şube Başkanlığını beş yıldır yürütmektedir.

OTUZ YIL SONRA BULUŞTULAR

Öğretmen Hayri Beslenti’nin öğrencisi olan hemşerimiz ve Diyanet-Sen Konya Şube Başkanı Ali Koç, Ramazan Bayramı vesilesiyle Mersin’in Silifke İlçesine giderek Öğretmeni Hayri Beslenti ve Eşi Ayşe Beslenti’yi evinde ziyaret ederek bayramlaştı ve otuz yıl öncesi ile ilgili anılarını tazelediler.

Yapılan ziyaretten çok memnun kaldığını ifade eden Öğretmen Hayri Beslenti ve Eşi Ayşe Beslenti, Selahattin Köyünü çok özlediklerini ifade ederek, köyde yaşayanları tek tek sordular ve köy hakkında bilgi aldılar. Uzun yılların sonunda öğrencisiyle buluşan Öğretmen Hayri Beslenti, çok heyecanlı ve bir o kadarda sevinçli olduğunu söyleyerek tüm köy halkına ve öğrencilerine selamlarını iletmesini istedi. Okutmuş olduğu öğrencilerin bir çoğunun Din Görevlisi olarak görev yapmalarından dolayı çok memnun olduğunu söyleyen Öğretmen Hayri Beslenti, öğrencilerimin dualarını alıyorum dedi.

1978 yılında Öğretmen olarak İlk atamasının Selahattin köyü olduğunu söyleyen Hayri Beslenti, altı yıl sonra doğu görevi için Mardin iline gittiğini, bir süre orada görev yaptığını, hayati tehlikeler geçirmesinden dolayı kısa bir süre görevi bırakarak memleketi olan Silifke’ye döndüğünü, daha sonra Kahramanmaraş İlinde tekrar Öğretmenliğe başladığını söyleyen Öğretmen Hayri Beslenti, kendi memleketi olan Silifke’de uzun yıllar öğretmenliğini devam ettirerek yedi yıl önce emekli olduğunu ve şuan Silifke’de ikamet ederek yaşamaya devam ettiğini söyledi. Öğretmen Hayri Beslenti, iki kız ve bir erkek olmak üzere üç çocuğunun olduğunu, oğlunun Astsubay, kızlarının birinin Sağlıkçı ve diğerinin de öğretmen olduğunu ifade etti.

Öğretmen Hayri Beslenti, eşi Ayşe Beslenti ve çocuklarına ömür boyu sağlık, huzur ve mutluluklar dileriz.

Hayri BESLENTİ

Cep Tel: 0505 771 61 54
SİLİFKE

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.