KONYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +9 0543 769 10 18

Duyurular

Zaladın Köyü

Hicri Yılınız Kutlu Olsun

- +
Hicri Yılınız Kutlu Olsun

İslâm tarihinde bir dönüm noktası olarak Sevgili Peygamberimiz (sav)’in hicreti esas alınarak hicri yılbaşı kabul edilen ve Peygamberimiz (sav)’in “Allah’ın ayı” olarak nitelediği Muharrem ayını idrak etmiş bulunuyoruz.

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in Mekke’den Medine’ye hicretinin 1432. yılını idrak ettiğimiz şu günlerde gerek bu ay gerekse bu ayın onuncu günü olan Aşure gününde hem İslam dini hem de önceki peygamberler ve ümmetler açısından son derece önem taşıyan hadiseler meydana gelmiştir. Hz. Adem’in tövbesinin kabulü, Hz. Nuh’un gemisinin tufandan, Hz. İbrahim’in ateşten ve Hz. Musa’nın Firavun’un zulmünden kurtulması gibi inananlar nazarında ve insanlık için önemli olan pek çok hadisenin bu ayla ve günle irtibatlandırılması atfedilen önemin bir göstergesidir.

Hicri yılbaşının en önemli anlamlarından biri, Sevgili Peygamberimiz (sav)’in Medine’ye hicretiyle birlikte Müslümanların Medine’de yaşayan bütün diğer inanç mensuplarının birlik beraberlik, karşılıklı saygı ve ortak bir güvenlik ve huzur anlaşması çerçevesinde barış içinde bir arada yaşamaya başlamasıdır. Bu yönüyle hicret günümüzde alınması gereken pek çok dersleri içermektedir.

Bu mübarek ay ve bu ayın onuncu gününe denk gelen Aşure, aynı zamanda Peygamberimiz (sav)’in torunu Hz. Hüseyin’in bu ayda ve Aşure gününde şehid edilmesi nedeniyle bu müessif olayla da hatırlanır olmuştur. Sevgili Peygamberimiz’in, Hz. Hasan ile birlikte “dünyada çiçeklerim”, “cennet gençlerinin efendileri” diye nitelediği ve “Allah’ım, ben bunları seviyorum, sen de sev” diye dua ettiği Hz. Hüseyin’in ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu, masum 70’den fazla insanın 10 Muharrem 61’de siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela’da şehit edilmesi, Hz. Peygamber’i ve O’nun Ehl-i Beyti’ni seven başta milletimiz olmak üzere bütün mü’minleri, o günden bugüne derinden yaralamış, kalpleri incitmiş, dünyanın neresinde bulunursa bulunsun, bölgesi, kültürü, mezhep ve meşrebi ne olursa olsun bütün Müslümanları elim acılara sevk etmiş ve bu olay Müslümanların ortak hafızasında acı bir iz bırakmıştır.

Bu itibarla bütün Müslümanları Hicretin önemini anlamaları gerektiğini yine bu ayda meydana gelen Kerbela olayından ders alarak Müslümanların ve milletimizin birlik ve beraberliğini zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmaları gerektiğini ifade ediyor ve ondört asırdan beri Hz. Peygamber ve Ehl-i Beyt sevgisi etrafında kenetlenen milletimizin Hicri Yılbaşı ve Muharrem ayını kutluyor, barış, huzur, güven, karşılıklı sevgi ve saygı içerisinde yaşamasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.