KONYA HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN +9 0543 769 10 18

Haberler

Zaladın Köyü

Tahir Büyükkörükçü Hoca Dualarla Defnedildi

- +
Tahir Büyükkörükçü Hoca Dualarla Defnedildi

Manevi Mimarlarımızdan Tahir Hoca Defnedildi

Dün vefat eden Konya eski Milletvekili ve müftülerinden Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, bugün toprağa verildi. Konya’nın merkez Meram ilçesi Tevfikiye Caddesi’nde bulunan Kapu Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazına, Başbakan Yardımcıları Cemil Çiçek ve Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, Saadet Partisi GİK Üyesi Recai Kutan, AK Parti ve Saadet Partisi ve HAS Parti’den yetkililer, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Milletvekilleri ve yüzbinler katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de cenazeye çelenk gönderdi. Cenaze namazının kılınacağı Kapu Camii’nin bulunduğu Tevfikiye Caddesi ve çevredeki caddeler trafiğe kapatılırken, binden fazla polis görev yaptı. Caddeler ve camiye bağlanan sokaklar polis barikatıyla kapatıldı. Cami dışında kurulan dev ekrandan cami ve çevreden yayın yapıldı.

Kapu Camii’nde Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca’nın babasıyla ilgili sohbetinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Büyükkörükçü ile ilgili bir konuşma yaptı.

CENAZE NAMAZINA YÜZBİNLER KATILDI

Caddelerde cenaze namazı kılmak için hazırlıklar yapıldı. Cenaze namazını Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin oğlu Abdurrahman Büyükkörükçü Hoca kıldırdı. Namazın kılınmasından sonra tabut omuzlara alındı. Polis kordonu eşliğinde vatandaşların omuzlarında güçlükle ilerleyen Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi’nin cenazesi Üçler Mezarlığı’na götürüldü. Mezarlıkta büyük bir kalabalığın katıldığı duaların ardından cenaze defnedildi. 06.03.2011

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ HOCANIN ÖZGEÇMİŞİ

Ömrünü İslama adayan Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, 1925 yılında Konya’da doğdu. İlkokulu mahalle okulunda, ortaokulu ise Karma Ortaokulu’nda okudu. Üçüncü sınıfta okuduğu sıralarda Kapu Camii’ne giden ve burada bir Haci İsa Ruhi Bolay efendinin vaazından çok etkilenen Büyükkörükçü, daha sonra okulunu bırakarak Bolay’dan ders almaya başladı.Konya’nın Meşhur hocaefendilerinden Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu Hocadan Hadis dersleri aldı. Ebû Said Muhammed Hâdimi hazretlerinin Berika adlı eserini de, Kurucu Hoca’dan okudu. Bu arada, o günün hafızlık merkezi olan Bulgur Tekkesinde hafızlık çalışmalarına devam etti.

Fırsat buldukça da Hacı Hâki Efendiden Farsça dersleri alır.Hayran olduğu Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretlerinden de manevi ders alan Tahir Büyükkörükçü, asker dönüşü, eski garaj civarındaki Boncuk Camiinde imamlığa başladı ve diğer yandan da yarım kalan hafızlığını tamamladı. Çeşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı. Zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki bir vesile ile Konya’ya geldi ve Tahir Hoca’nın vaazını dinleyerek, çok beğendi. Prosedür gereği yapılan bir imtihanla Tahir Hoca 1951 yılında Konya merkez vaizliğine tayin edildi.1960 İhtilaline kadar vaazlarına devam eden Tahir Hoca, İhtilalin sıkıntılı günlerinde dahi vaaz vermeye korkmadan devam etti. İki yıl sonra mahkemeye verilerek vaizlik vesikası elinden alındı 1964 yılında Burdur’a sürgün edildi. Hocaya ceza verdiğini sananlar Burdur halkına ödül vermiştir aslında.1965′te Konya’ya müftü olarak döndü. Yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı ve 1973 yılında emekliye ayrıldı.

1977 yılında Milli Selamet Partisinden Konya milletvekili olarak Meclise girdi. 12 Eylül darbesinde tutuklandı; ‘İslâmî esaslara dönülmesini ve İslâmî devlet kurulmasını istediği’ iddiasıyla Askeri Mahkemece yargılanarak, 11 ay cezaevinde kaldı. Beş yıl devam eden mahkemelerden sonra 1985′te berat etti. Cezaevinden çıkınca tekrar Kapu Camii ne döndü ve vaazları 1999 yılına kadar devam etti.Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi birçok önemli özelliğinin yanısıra misafirperverliği ile de bilindi. Başta Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretleri olmak üzere, Lâdikli Hacı Ahmed Efendi, Hacı Veyis Zade Mustafa Efendi, Muhammed Harrani Hazretleri, Musa Topbaş Efendi, Muhammed Zahid Kotku Efendi, Mekkeli Üstad Muhammed Alevi Maliki, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, Necip Fazıl, Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi, Havlucu Ahmed Efendi, Konyalı Dişçi Mehmed Efendi gibi nice alimler ve büyükler de Tahir Büyükkörükçü Hocaefendiyi evinde ziyaret etti.

Büyükkörükçü’nün, ”Hakiki Vechesiyle Mevlana ve Mesnevi”, ”Mevlana ve Mesnevi Gözüyle Peygamber Efendimiz”, ”Müslüman Peygamberini Tanımalısın”, ”İslam’da Edeb”, ”Mübarek Ramazan ve Oruç” adlı basılı eserleri bulunuyor.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.